חדשות

בקרוב: מבוטחי כל הקופות יוכלו לרכוש תרופות מרשם בכל בית מרקחת, גם פרטי

על פי הצעת החוק שאושרה בקריאה טרומית בכנסת, יוכלו המבוטחים בנוסף לקבל את תרופת המרשם בכל בתי המרקחת גם כאשר מרשם הרופא איננו דיגיטלי

רוקחת, בית מרקחת. אילוסטרציה

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ד') בקריאה טרומית וברוב של 53 תומכים, ללא מתנגדים, הצעת חוק לפיה מבוטחי קופות החולים יוכלו לרכוש תרופה בכל בית מרקחת שיבחרו.

המצב הקיים כיום הוא שבבתי המרקחת בבעלות הסקטור הפרטי, התנאי לקבלת התרופה שרשם רופא למטופל הוא קיומו של הסכם בין בית המרקחת עם הקופה שבה המטופל מבוטח. למי שאין הסכם, גם אם התרופה נמצאת במלאי בבית המרקחת, אין אפשרות לספק את המרשם. הצעת החוק באה לשנות מצב זה ומדובר במהלך מהפכני .

את הצעת החוק לתיקון חוק בריאות ממלכתי הובילו הסתדרות הרוקחים וח"כ עודד פורר. בנוסף  לכך שקופת החולים תאפשר לחבריה לממש מרשם שניתן על ידי רופא הקופה בכל בית מרקחת, היא גם תאפשר לספק את תרופת המרשם גם כאשר מרשם הרופא איננו דיגיטלי למי שמעוניין בכך. עוד מוצע בהצעת החוק כי קופת החולים תממן את ההשתתפות במחיר התרופה גם אם נרכשה בבית מרקחת שאיננו שלה או אצל נותן שירותים מטעמה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "בעבר, כל בית מרקחת פרטי היה מקושר בהסכם עם כל קופות החולים. הצרכן יכול היה לבחור היכן לרכוש את תרופותיו. בשנים האחרונות החליטו קופות החולים לבטל חלק מההסכמים הללו ולעבוד רק עם בתי המרקחת שבבעלותן או עם רשתות הפארם השונות. בתי מרקחת פרטיים רבים, ששירתו נאמנה את לקוחות קופות החולים במשך שנים רבות, נאלצו לסגור שעריהם ברגע שנפתח בסמוך אליהם בית מרקחת השייך לאחת מרשתות הפארם או בית מרקחת של הקופה.

"באחרונה החלו קופות החולים לנפק למבוטחים מרשמים דיגיטליים שהרופא רושם למטופל. המרשם הדיגיטלי נשלח אוטומטית לבית המרקחת של קופת החולים, וכך הצרכן מחויב לרכוש את התרופה שנועדה לו אך ורק בבתי המרקחת של קופות החולים או באלה שבהסדר עם קופת החולים של המבוטח. הוא איננו חופשי לקנות את תרופותיו בכל בית מרקחת, כפי שיחפוץ".

בישראל, ניתנים בכל שנה על ידי רופאים עשרות מיליונים של מרשמים לתרופות. ההערכה היא כי מדובר ב-80 מיליון עד 100 מיליון מרשמים.

ח"כ פורר, מגיש הצעת החוק, אמר: "במצב הקיים צריך להגיע לבית מרקחת מסוים שעימו יש לקופה של המבוטח הסכם או שהוא בבעלותה. לעתים, בית המרקחת הזה מרוחק מביתו של המבוטח, למרות שיש בתי מרקחת פרטיים קרובים לביתו. מדוע שקופת החולים ורשתות הפארם יחייבו את הצרכן לרכוש תרופות מרשם  היכן שהן מחליטות?

"הצעת החוק הזו תסייע בראש ובראשונה לקשישים ולאנשים המתקשים להתנייד ולהגיע לבתי המרקחת המרוחקים מבתיהם. בנוסף, הצעת החוק תיתן מרווח נשימה לכל בתי המרקחת העצמאיים, שיוכלו להגיע לקהל לקוחות חדש. הצעת החוק באה לשנות את המצב הקיים".

הסתדרות הרוקחים מסרה בתגובתה: "מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לתיקון חוק בריאות ממלכתי - מימוש מרשם רופא בכל בית מרקחת. תיקון החוק יביא הקלה משמעותית לציבור המטופלים ולבני משפחותיהם. אין שום סיבה ממשית להגביל את המטופל ואת בני משפחתו בשיטות שונות, בקבלת התרופה. המהלך יאפשר למטופלים שירות זמין, מקצועי ודיסקרטי בכל בית מרקחת".

נושאים קשורים:  בתי מרקחת,  תרופות מרשם,  בתי מרקח עצמאיים,  הסתדרות הרוקחים,  מימוש מרשם רופא,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
15.06.2018, 11:10

כל הכבוד לד״ר אחמד טיבי

אנונימי/ת
15.06.2018, 11:44

יפה!
עכשיו הר"י צריכה לדרוש את ביטול הרשימות הסגורות של רופאים יועצים בהסכם (בקופות חולים וחברות ביטוח) ולפתוח אפשרות למטופל לפנות לכל רופא מומחה שיבחר !!!

15.06.2018, 12:50

יבורכו היוזמים ואשאיר חכ פורר על יוזמתך ודרכך רבת הפעלים בכנסת