חדשות

מבצע החיסונים השנתי נגד שפעת מתחיל: מומלץ להתחסן במהלך אוקטובר-דצמבר

כל ארבע קופות החולים הצטיידו בחיסונים לארבעה זני הנגיף. בחורף שעבר מתו בישראל כתוצאה מסיבוכי שפעת 131 בני אדם

חיסון נגד שפעת (צילום: אילוסטרציה)

מבצע החיסונים השנתי נגד שפעת יחל ביום ראשון הקרוב, 7 באוקטובר במרפאות שירותי בריאות כללית, הקופה הגדולה בישראל. כך הודיעה הקופה אמש (ד'). בשלוש הקופות אחרות, "מכבי", "מאוחדת" ו"לאומית", הוא אמור להתחיל היום, בהדרגה.

בסך הכל הזמינו הקופות 2,165,000 חיסונים. 1,050,000 הוזמנו על ידי ה"כללית", 450 אלף על ידי "מכבי", 250 אלף על ידי "מאוחדת" ו-115 אלף על ידי "לאומית". משרד הבריאות הזמין עוד 300 אלף חיסונים עבור תלמידי כיתות א'-ד' בבתי הספר יסודיים.

ה"כללית" הזמינה למבצע מנות חיסון כנגד ארבעה מזני נגיף השפעת בכ-20 אלף יותר מאשר בעונה שעברה.250 אלף מסך כל החיסונים החלו להיות מופצים למרפאות והיתר יגיעו אליהן, כך נמסר מ"הכללית", עד סוף החודש. כמו כן הוזמנו חיסונים הניתנים בתרסיס לאף (פלומיסט) בכל קופות החולים.

שיעורי ההתחסנות בכלל האוכלוסיה בחורף האחרון היו, על פי נתוני משרד הבריאות, נמוכים לעומת חורף 2017-2016: 19.5% לעומת 20.7% בחורף שקדם לו ו-20.9% לעומת חורף 2016-2015. משרד הבריאות קבע יעד: להעלות את שיעור ההתחסנות והקופות נערכות לשם כך.

על פי נתוני משרד הבריאות כפי שפורסמו הבוקר ב"ישראל היום", אשתקד חלו בשפעת קשה 294 בני אדם ונפטרו 131, בעוד שהממוצע בשמונה השנים הקודמות עמד על 140 חולים בשפעת קשה ו-39 מהם נפטרו.

בעוד שבחורף שעבר שתי קופות, "מכבי" ו"מאוחדת", חיסנו את מבוטחיהן בחיסונים כנגד ארבעה זני הנגיף ואילו ה"כללית" ו"לאומית" חיסנו כנגד שלושה זנים, לקראת החורף המתקרב, כל ארבע הקופות הצטיידו בחיסונים לארבעה זני הנגיף.

כלנית קיי, ראש אגף סיעוד בחטיבת קהילה בשירותי בריאות כללית, אמרה אמש (ד'): "חיסון נגד שפעת הוכח מחקרית ונמצא כאחד מפעולות המנע הבטוחות עם יעילות מוכחת לשם הפחתת התחלואה והתמותה מהמחלה. חובה לחזור ולציין: שפעת איננה מחלה קלה כפי שנדמה. מדי שנה נרשמים מקרי תמותה מצערים בעקבות סיבוכיה. משרד הבריאות ממליץ לכל מי שמעוניין להגן על עצמו ועל סביבתו מהמחלה ומסיבוכיה ולהקדים להתחסן".

שיעורי ההתחסנות גבוהים במיוחד בקרב מטופלים השייכים לאוכלוסיות שבסיכון. גם השנה הודיעה ה"כללית" כי ירוכזו מאמצים בחיסון אוכלוסיות היעד הנמצאות בסיכון גבוה לחלות ולפתח סיבוכים של המחלה, בהן: חולים כרוניים, בני 65 ומעלה בדגש על מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה לחלות בדלקת ריאות, שוהים במוסדות ומרותקים לביתם, נשים המתכננות הריון, נשים הרות ולאחר לידה. על פי המלצת משרד הבריאות יש לחסן ילדים מגיל שישה חודשים עד גיל 12 שנה בשל היותם חשופים לתחלואת שפעת ולסיבוכיה ומפיצים את המחלה לבני ביתם והסובבים אותם.

תלמידי כיתות ב'-ד' יחוסנו בבתי הספר והמנה השנייה יכולה להינתן במרפאות "כללית" לילדים הזקוקים לכך.

שפעת היא מחלה נגיפית נפוצה ומידבקת. תסמיניה מלווים בחום, כאבי שרירים, שיעול, כאב גרון וכאב ראש, אולם תופעות אלו קלות בדרך כלל וחולפות מאליהן בתוך שבוע עד עשרה ימים. אלא שבחלק מהמקרים המחלה מסתבכת. סיבוכיה העיקריים: דלקת ריאות וסיבוכים במערכת העצבים. במקרים נדירים הסיבוכים מסתיימים במוות.

מאפייניה העיקריים של משפחת זני נגיף השפעת: כושר הדבקה גבוה ויכולתם לעבור מוטציה מדי שנה. בגלל כושר ההדבקה הגבוה, המחלה מתפשטת במהירות רבה. מסיבה זאת התקופה המומלצת לביצוע חיסון היא במהלך חודשי אוקטובר-דצמבר, אם כי ניתן להמשיך ולחסן לאחר מכן, ככל שנמשכת פעילות השפעת.

מומלץ להקדים ולהתחסן לפני התפרצות השפעת בישראל כדי לשפר את סיכוי ההגנה מפני הידבקות במחלה. המבצע ב"כללית" יימשך עד סוף  חודש מרץ, או עד גמר מלאי החיסונים.

בעוד שהחיסונים בזריקה ניתנים למבוטחים בחינם, החיסון בתרסיס יהיה זמין ב"כללית" לקראת סוף אוקטובר ויוצע למבוטחי "כללית מושלם" עד גיל 18 בעלות של עשרה שקלים וב-49 שקלים לבני 18 ומעלה שיעדיפו אותו על פני זריקה. התרסיס יהיה זמין גם בקופות האחרות.

נושאים קשורים:  חיסון נגד שפעת,  תמותה משפעת,  חיסונים,  זני נגיף השפעת,  חדשות,  קופות החולים,  מבצע חיסון לשפעת
תגובות
 

מברך על הרחבת הגישה הפרואקטיבית של חיסון ילדי בית ספר. לא די בכך.
היה ראוי שכל חולה המשתחרר מאשפוז יחוסן נגד שפעת.
כמו כן שכל טיפות החלב בישראל יהיו שותפות למבצע החיסונים.

?ALSO THE DOGS