פודקאסט

"לא רק שהורידו LDL - זו פעם ראשונה שראינו רגרסיה מובהקת בטרשת עורקים"

ד"ר עידית דוברצקי מרי בראיון ל-Doctalk: "מחקר ה-GLAGOV ומחקר ה-FOURIER נתנו תוצאות מדהימות - צמצום טרשת העורקים וירידה משמעותית בתחלואה הקרדיווסואלרית". האזינו לתכנית המלאה

22.12.2018, 10:30

ד"ר עידית דוברצקי מרי, מנהלת היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי בני ציון, התארחה ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. ד"ר דוברצקי מרי דיברה ארוכות על המחקרים והטיפולים החדשים בטרשת עורקים.

"הדור הקודם של הטיפול בסטטינים הפחית את התחלואה בצורה משמעותית, אך התגלית של PCSK-9 הביאה אותנו לדור הבא של התרופות. רפאטה (Evolocumab) היא אחת מהן - והיא הראתה הפחתה של 60-65% ברמת LDL כולסטרול. אבל היא לא הסתפקה בזה - והלכה למחקר GLAGOV שנתן תוצאות פשוט מדהימות".

"השוו בין רפאטה לתרופה הטובה ביותר מהדור הקודם של הסטטינים" המשיכה ד"ר דוברצקי מרי, "ולא רק שהורידו LDL, אלא שזו פעם ראשונה מובהקת שראינו רגרסיה בטרשת עורקים. זו לא הייתה רגרסיה אדירה, אבל מובהקת. גם מחקר ה-GLAGOV וגם מחקר ה-FOURIER לימדו אותנו שניתן לצמצם את טרשת העורקים".

"ככלל, בהסתכלות על מחקרים גדולים פרוספקטיבים, אם לימדת את החולה לשמור על דיאטה - הפחתה במשקל, ניתוחים בריאטרים למיניהם - והצלחת להוריד את רמת LDL כולסטרול - הפחתת את הסיכוי לתחלואה קרדיווסקולרית".

למידע נוסף על התרופה - לחצ/י כאן

לו"ז האזנה:

6:49 טרשת עורקים - מבוא

14:50 הקשר לכולסטרול

19:30 טיפול בסטטינים - מחקרים ותוצאות עבר

40:54 PCSK-9 - הדור הבא של הטיפול

47:46 רפאטה

56:01 תופעות לוואי - מסתבר שאין

1:03:16 סיפור מקרה - המטופלת שהשאירה את ד"ר דוברצקי פעורת פה

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

הפרק בחסות חברת מדיסון

התכנית הוקלטה באולפני SPS

נושאים קשורים:  פודקאסט,  עידית דוברצקי מרי,  טרשת עורקים,  PCSK9