חדשות

מודל הרצף הטיפולי בין הקהילה לבית החולים באשדוד הוצג לליצמן

המודל הייחודי, המופעל על ידי קופת החולים מכבי ב"אסותא אשדוד", מציע סנכרון מרבי בין רופאי בית החולים לרופאו של המטופל בקהילה במטרה למנוע כפל תרופות ופעילויות רפואיות עודפות

חדר המיון ב"אסותא אשדוד". צילום אילוסטרציה: יח"צ

מודל הרצף הטיפולי בין רופאי קהילה לבית חולים ציבורי, שמפעילה מכבי שירותי בריאות בבית החולים אסותא באשדוד שבבעלותה, הוצג השבוע לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בעת ביקור שערך בבית החולים ובמחוז דרום של "מכבי" לפני פיזור הכנסת.

לסגן השר נמסר כי משמעות המודל שהופעל: זמן האשפוז הממוצע צפוי להתקצר משמעותית בזכות קיצור תהליכים ביורוקרטיים בין בית החולים לבין הקהילה.

ראש מחוז דרום במכבי שירותי בריאות, קרן שכטר אזולאי, ציינה כי זה מודל ייחודי הפועל לראשונה ב"אסותא אשדוד" ומטרתו לחבר בין הטיפול הניתן למטופלים בבתי החולים לבין הטיפול בקהילה - ללוות מטופלים מרגע כניסתם לבית החולים ועד שחרורם מהאשפוז "וזאת כדי לתת שירות טוב יותר וסנכרון מרבי בין רופא בית החולים לרופאו של המטופל בקהילה". המודל הדגישה עוד, מונע קבלת כפל תרופות, מקל על המטופל בקביעת תורים ובדיקות בקהילה לאחר השחרור וחשוב מכל, מוודא שהרופא בבית החולים מכיר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל.

על פי המודל, צוות רפואי שמציבה מכבי שירותי בריאות בבית החולים הוא שמפעיל את המנגנון הזה, אנשיו מלווים בתוך בית החולים את המטופלים בזמן שהותם בבית החולים, ו"בכך מתממש מודל אינטגרציה שעקרונותיו: שיח שקוף ותיאום מלא בין בית החולים לקהילה".

עוד מדגיש המודל כי רופאי הקהילה יהיו שותפים לטיפול הרפואי הניתן למטופליהם בבית החולים ורופאי בית החולים יהיו שותפים לטיפול שיינתן בקהילה. כאמור, המטרה לייצר רצף טיפולי וראייה כוללת כדי להקל על המטופל ומה שגם עשוי להאריך את חייו.

מודל אינטגרציה כזה מופעל על ידי "מיו קליניק", "קליבלנד קליניק" וארגון קייזר פרמננטה. השאיפה היא שבאמצעות הפעלתו יצומצמו ב-30%-20% פעולות רפואיות עודפות ותינתן רפואה בטוחה ונכונה יותר ובתוך כך תופחת תמותה מזיהומים בעקבות שהות מיותרת בבתי החולים. על פי נתוני ה-OECD, כך נמסר לסגן השר, זיהומים נרכשים בבי החולים גובים מדי שנה את חייהם של כ-37 אלף בני אדם, באירופה ובארה"ב.

חשוב לזכור, אמרה שכטר-אזולאי, שברפואה המודרנית, כ-90% מהטיפולים ניתנים בקהילה ורק 10% בבית החולים. מטופלים מעדיפים לקבל את הטיפול, גם המורכב ביותר, קרוב לבית ולא להתאשפז בבית חולים.

"אחד האתגרים ברפואה המודרנית במדינה מפותחת היא תופעת הרפואה העודפת - בדיקות ופעולות הנעשות שלא לצורך, כגון צילומים והדמיות החוזרים על עצמם, צנתורים שלא לצורך - כל זה בגלל החומות הקיימות היום בין בית החולים לבין הרופא המטפל המלווה את החולה רוב חייו. המטרה שלנו היא שהרופא המטפל יהיה מעודכן במדויק בטיפול שאותו קיבל המטופל שלו בבית החולים".

בשלב זה מעורבת במודל רק קופת חולים מכבי באזור אשדוד והדרום. הקופות האחרות עדיין לא הצטרפו להצעה להיות שותפות בהפעלתו עבור מבוטחיהם המקבלים טיפולים ב"אסותא אשדוד".

נושאים קשורים:  רצף טיפולי,  רפואת קהילה,  כפל תרופות,  מכבי שירותי בריאות,  אסותא אשדוד,  ליצמן,  חדשות
תגובות