וידאו

קווים מנחים בנדודי שינה

וובינר עם פרופ' גיורא פילר, מרפאת שינה קופ"ח כללית בית חולים כרמל והטכניון

ההגדרה של נדודי שינה על פי ה-ICD-10 כוללת ארבעה סעיפים - 1. קושי בהתחלת שינה, קושי בהירדמות הארוך מ-30 דקות או קושי בשמירה על רצף השינה, 2. איכות שינה ירודה, 3. הימשכות התלונות לפחות שלוש פעמים בשבוע במשך חודש ו-4. ירידה תפקודית במהלך היום הקשורה בשינה. לפיכך, האבחנה של נדודי שינה מבוצעת באופן קליני על ידי לקיחת אנמנזה מפורטת ואינה דורשת בדיקות שינה, בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

מספר עבודות הדגימו כי השכיחות של נדודי שינה הינה גבוהה ברחבי העולם. בישראל, נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2017 מראים כי 39% מהציבור בישראל מלין על נדודי שינה בדרגות חומרה שונות. לנדודי שינה ישנן השלכות התנהגותיות ובריאותיות שליליות רבות. בהיבט תחלואה ווסקולרית, לאנשים הסובלים מנדודי שינה ישנו סיכון מוגבר ב-63% לפתח מחלה קרדיווסקולרית וסיכון מוגבר לפתח שבץ. מטה אנליזה גדולה הדגימה כי אנשים עם קשיי הרדמות נמצאים בסיכון הגבוה ב-57% לפתח סוכרת ובאופן מעניין, נדודי שינה עלולים להשפיע באופן שלילי על מערכת החיסון. מחקר שבוצע בעכברים אשר הושתלו בבטנם תאי סרטן השווה בין עכברים עם רצף שינה ועכברים עם שינה מקוטעת. במחקר נמצא כי בעכברים עם שינה מקוטעת תאי הסרטן תרבו בקצב מהיר הרבה יותר מאשר בעכברים עם השינה הרצופה.

ישנם קווים מנחים של מספר אגודות מקצועיות העוסקים בטיפול בנדודי שינה. בכלל הקווים המנחים מוסכם כי הצעד הראשון לטיפול באינסומניה אינו תרופתי, אלא הקפדה על הרגלי שינה נכונים ובכלל זה הימנעות שינה במשך היום, שינה בשעה קבועה והימנעות ממושכת משכיבה במיטה ללא שינה. בנוסף, מומלץ לבצע טיפול קוגניטיבי התנהגותי מכוון שינה (cognitive behavioral therapy for insomnia-CBTi). במידה ואסטרטגיה טיפולית זו לא צלחה, ולא נמצאה סיבה רפואית אחרת לחוסר השינה, יש להתקדם לטיפול עם תרופות מקבוצת ה-Z, כאשר התרופה הזמינה בארץ הינה זולפידם (zolpidem). תרופות מקו שני כוללות בנזודיאזפינים ונוגדי דכאון סדטיביים. תרופות Z ניתנות לשילוב עם תרופות מסוגים שונים ובכלל זה סירקדין וציפרקלס באופן יעיל ובטוח ושילובים אלו עדיפים על פני העלאת מינון של תרופות ה-Z. יש לציין כי שילוב של תרופות Z עם בנזודיאזפינים אינו מומלץ מאחר ושתי קבוצות התרופות עובדות על קולטן ה-GABA. בהיבט תופעות לוואי, התמכרות לתרופות ה-Z הינה נדירה ביותר. שימוש בתרופות ה-Z הודגם במספר מחקרים כלא רק משפר שינה, אלא גם סיבוכים של נדודי שינה כדוגמת מחלה קרדיווסקולרית וסוכרת.

לסיכום, נדודי שינה מובילים לפגיעה קשה באיכות החיים וקשורים בתוצאים קליניים שליליים. ההתמודדות עם נדודי השינה יכולה וצריכה להתבצע על ידי טיפול התנהגותי, תרופתי או שילוב של שניהם.

נושאים קשורים:  וידאו,  וובינר,  קווים מנחים,  טיפול,  תרופות Z,  טיפול קוגניטיבי-התנהגותי