חדשות

איגוד רופאי בריאות הציבור מזהיר: שירותי טיפת החלב בקריסה

תקציב טיפות החלב נשחק ריאלית בעשור האחרון ב-25%, טוענים באיגוד | משרד הבריאות: "השחיקה היא לא בתקציב אלא בכוח אדם. פנינו לאוצר כדי להוסיף תקני אחיות"

תינוק נשקל ב"טיפת חלב" במבשרת ציון (צילום: נעם מוסקוביץ' / "פלאש 90")

איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית הזהיר אתמול (א') כי "בריאות ילדי ישראל בסכנה, וכי טיפות החלב קורסות עקב שחיקה חמורה בכוח אדם ובמשאבים".

האיגוד ציין כי תקציב טיפות החלב נשחק ריאלית ב-25% בין השנים 2018-2011. יו"ר האיגוד ד"ר חגי לוין אמר: "הממשלה הבאה חייבת לשנות כיוון ולערוך תכנית לאומית עם השקעה מתאימה להצלת השירות המונע לגיל הרך".

בֽ-2011 עמדה ההוצאה לנפש על השירות הניתן בטיפות החלב על 4.60 שקלים ואילו בשנה שעברה – לאחר ירידה מתמשכת – כ-3.5 שקלים. הנתונים אינם כוללים את כל ההוצאה, כיוון שתקצוב המרפאות אינו שקוף ומתחלק לסעיפים רבים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לא היתה כלל שחיקה בתקציב התפעול השוטף של טיפות החלב, אך מספרן של האחיות נשחק עם השנים. בשל כך דרש משרד הבריאות ממשרד האוצר להוסיף תקנים כדי לפצות על השחיקה".

משרד הבריאות סירב לציין מתי נעשתה הפנייה לאוצר בנושא הזה ומה היתה התוספת שביקש.

נושאים קשורים:  טיפת חלב,  תחנת טיפת חלב,  איגוד רופאי בריאות הציבור,  חדשות,  מחסור באחיות,  משרד הבריאות,  ד"ר חגי לוין
תגובות
 
אנונימי/ת
01.07.2019, 10:35

עוד סיבה למה יש לפטר את המשנה למנכ"ל גרוטו מיד !!!

אנונימי/ת
01.07.2019, 19:38

לדעתי, פרופ' גרוטו, הוא אחד הגורמים במשרד, שכ-ן פועל ופעל למענינו, הוא פשוט אינו מצהיר על עיסוקיו בנושא בריש גליי. עמדותיו ותכניותיו מוכרות לי,ולחלוטין מביעות תמיכה וחשיבה אסטרטגית הכוללת אותנו. אני בטוחה, שהוא א-י-נ-ו הגורם החוסם, אלא ל ה י פ ך! הגורמים החוסמים במשרד ובאוצר, הינם רבים. הוא אינו נמנע איתם.
(גילוי נאות, אני אחות טיפת חלב, ופעילה חברתית בדיוק בנושא קידום ומינוף השרות בגיל הרך.... ( אחות שסובלת את השחיקה המקצועית הקשורה בעיקר לשחיקה בהיצע כוח אדם ו-ת-ק-נ-י-ם...... בנושא זה)...

אנונימי/ת
01.07.2019, 20:10

שטויות ! גרוטו כשל וגרוטו יפוטר !
גרוטו אחראי וזה תחום התמחותו . די להתחמקות הסדרתית מקבלת אחריות במשרד הבריאות המושחת .

אנונימי/ת
01.07.2019, 20:39

תחום מיותר לחלוטין. יש לחסן בקופות החולים ולבטל את השאלונים המגוחכים שמקריאים מהמחשב בטיפת חלב.

02.07.2019, 00:47

כשהייתי רופא ילדים מתמחה התחלתי, במסגרת ההתמחות לבקר אחת לשבוע בתחנות אם וילד ("טיפות חלב" ששמן שונה כבר לפני שנים רבות. היכרתי את האחיות בחלק ניכר מהתחנות באיזו בת-ים, חולון ואזור ואני יכול לאשר שהן היו מקצועיות ויעילות. רמת התחנות היתה גבוהה ושיעור הילדים שחוסנו היה מהגבוהים בעולם. בתחילת דרכי חשבתי שאין מקום להפרדה בין הרפואה הקורטיבית המבוצעת בקופות החולים לבין הרפואה המונעת בטיפות חלב. עם הזמן השתכנעתי שהפרדה זו נכונה, כי לא מדובר רק בחיסונים, אלא בעבודה הדרכתית לאמהות הצעירות, בעיות הנקה והאכלה ותשומת לב לתופעות חריגות בהתפתחות הילדים. דעתי אם כן שונה מד"ר אנונימוס המבטל את עבודת האחיות. רופא הילדים בקופת החולים העסוק הרבה בחולים אקוטיים, בדרך כלל אין לו פנאי לעסוק ברפואה המונעת ומרפאות קופות החולים עמוסות יתר על המידה מכדי לחסן אלפי ילדים שיתווספו להן אם תחנות אם וילד יבוטלו.

אנונימי/ת
03.07.2019, 21:26

שימחת אותי ? האנונימית שענתה לד"ר אנונימוס

אנונימי/ת
01.07.2019, 20:39

תחום מיותר לחלוטין. יש לחסן בקופות החולים ולבטל את השאלונים המגוחכים שמקריאים מהמחשב בטיפת חלב.

אנונימי/ת
01.07.2019, 20:58

זהו, שלחסן, בהחלט אולי ניתן בקופח, השרות המונע, כפי שאמור היה להיות, בהינתן המשאבים הראויים תקצוב+ ותקנים. בתקצוב מותאם כלולה התמקצעות, שיֹטתית ... התחדשות מותאמת ָועוד...

01.07.2019, 20:52

ירידה ברמת התיפקוד של טיפות החלב פוגעת ביכולת לאיתור מוקדם וטיפול נכון בפעוטות בסיכון התפתחותי.
זה יעלה למדינה כסף רב הרבה יותר מאשר עידכון התקינה בטיפות החלב.
פרופ.יעל לייטנר.

02.07.2019, 00:51

אכן כן פרופ' לייטנר. ראי תגובתי לד"ר אנונימוס למעלה. מסכים עם כל מילה שלך.

עוד מחדל במערכת הבריאות הציבורית. אנשים צעירים לא מבינים את חשיבות תחנות טיפת חלב. זה המקום שבו עקבו ושמרו על התפתחות הילדים, ובאותה הזדמנות גם הוסיפו לאמהות ידע. האמירה
שאפשר לחסן בקופת חולים נובעת מחוסר ההבנה. כי לא רק מחסנים. טוען משרד הבריאות שאין אחיות. אין אחיות כי השכר שמציעים להן הוא כזה נמוך שהן מעדיפות לעבוד במקומות אחרים או לשבת בבית. אז אם רוצים להחזיר שרות זה לקדמותו, יועילו החכמים במשרד הבריאות להשקיע כסף. אבל כמו הרס כול הרפואה, כמו חיסול אחיות בתיה"ס, כמו רפורמת הקאנביס והפסיכיאטריה, כך גם יהיה עם אחיות טיפת חלב. בעצם היכן שאחיות מתוכננות לבצע את עבודת הרופאים, ופראמדיקים יחליפו רופאים ואחיות, ומטפלות תחלפנה אחיות, והכול כדי להשקיע פחות כסף, ברור שמערכת הבריאות תמשיך לגסוס ולשקוע. אז יקומו החכמים ויקימו ועדות בדיקה כדי להבין מה קרה. בינתיים המצב אינו מזיז לשר הבריאות ( זה כנראה משעמם אותו ) או לסגן שר הבריאות שפשוט אינו מבין או למנכ"ל המשרד שכנראה נמצא שם רק כדי לחסוך בכסף המצב רק ילך ויחמיר החולים ישלמו את המחיר. חבל שבנו ידנו אנו שותפים להריסת מערכת בריאות ציבורית מפוארת.

אנונימי/ת
03.07.2019, 21:28

??????????