חדשות

מחקר נורבגי: תגובה הדדית בין גנים לסביבה גורמת לעלייה מובהקת במשקל

החוקרים בחנו שינויים ב-BMI במשך חמישה עשורים על מנת להעריך את השפעת הסביבה על מדד מסת הגוף בהתאם לנטייה הגנטית

השמנה, גנטיקה וסביבה בנורבגיה. אילוסטרציה

אנשים עם נטייה גנטית להשמנת יתר לא רק מצויים בסיכון לעלייה במשקל גופם, הגנים שלהם מושפעים הדדית הרבה יותר מסביבה אובסוגנית – obesogenic environment, שהתוצאה שלה היא עלייה ב-BMI הנראית היטב בחמישה העשורים האחרונים. כך עלה ממחקר ענק שנעשה בנורבגיה ופורסם בשבוע שעבר ב-BMJ. ממצאי המחקר גם העלו כי השפעת הסביבה היא הגורם התורם המרכזי במגפת השמנת היתר בעולם המפותח.

מאז 1975, מימדי השמנת היתר בעולם הוכפלו פי שלושה, אלא שעד כה מקורותיה של המגפה עדיין אינם ברורים כל צרכם, הדגישו החוקרים. מחקרים קודמים טענו לקיומה של השפעה הדדית של גנים עם סביבה אלא שגם נמצא בהם כי יש לה מרווח-גילי צר מאוד וגם קיימת בעיה של מעקב אחרי השינויים במשקל הגוף מאחר שאלה מדווחים עצמאית על ידי האנשים שמשקל גופם עולה. גם השאלה כיצד ההשפעה של הנטייה המוקדמת על השמנת יתר שונה ונבדלת בסביבות שונות עדיין לא ידועה.

החוקרים הנורבגים בחנו שינויים ב-BMI במשך חמישה עשורים על מנת להעריך את השפעת הסביבה על מדד מסת הגוף בהתאם לנטייה הגנטית. נאספו נתונים לגבי 118,959 אנשים גילאי 80-13 מתוך תיעוד ורשומות רפואיות לגבי גובה ומשקל גוף שנמדדו בין 1963 ל-2008. בסופו של דבר, לצורך ניתוח הנתונים נכללו במחקר 67,305 אנשים שנמצא קשר בין נטייה גנטית מוקדמת ל-BMI.

לאחר שהובאו בחשבון גורמים משפיעים פוטנציאליים שונים נמצא כי העלייה המתמשכת ב-BMI באוכלוסיה בנורבגיה החלה באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 וגם באמצע שנות ה-90. נעשתה השוואה עם מדידות שנעשו באנשים שנולדו לפני כן והוברר כי אצל אלה שנולדו לאחר 1970, ה-BMI בהיותם בגירים צעירים היה באופן מובהק גבוה יותר מאשר אצל בני הדור הקודם.

בהמשך המחקר חולקו המשתתפים לחמש קבוצות שוות כאשר החמישית, "הגבוהה" ביותר, כללה את אלה שנמצאו הכי רגישים גנטית ל-BMI גבוה יותר ובקבוצה הראשונה, בתחתית הדירוג, אלה שהיו הכי פחות רגישים. כמו כן נבחן נושא זה לגבי עשור ונמצאו הבדלים בעלייה ההדרגתית אבל הנמשכת ברציפות ב-BMI בין 1960 לשנת 2000 ואילך.

בין הממצאים: בגברים בגיל 35 בתחילת שנות ה-60 לחיים, הנטייה המוקדמת הגנטית הגבוהה ביותר לעלייה ב-BMI התבטאה ב-1.20 ק"ג/מ'2 לעומת בקבוצת גיל זאת בתחילת שנות 2000 שהעלייה ב-BMI שלהם היתה 2.09. בנשים באותו גיל הפערים היו 1.77 BMI ו-2.58 בהתאמה.

החוקרים טוענים כי ניתן לייחס לפערים הללו את תרומת הסביבה והנטייה הגנטית ומעל לכל את התגובה ההדדית שבין שני רכיבים אלה.

נושאים קשורים:  נטייה גנטית,  מדד מסת הגוף,  השמנת יתר,  חדשות
תגובות