חדשות

כשחברו הטוב של האדם מסוכן לבריאות: עברה קטיעת גפיים לאחר שכלבה ליקק אותה

הכלב החדיר, בליקוק, חיידק אלים במיוחד ששגשג ברוק שלו והזיהום גרם לתגובה קיצונית של המערכת החיסונית ולהופעת נמק שהתפשט במהירות

אמריקנית בת 54 מאוהיו פיתחה אלח דם, סבלה מאי ספיקת כליות ואי ספיקת כבד שהלכו והחמירו וכן מקשיי נשימה - לאחר שאחד משני כלבי המחמד שלה, כלב רועים גרמני, החדיר לגופה חיידק אלים במיוחד, בעת שליקק אותה.

הרופאים בבית החולים אליו הוחשה לא הצליחו לייצב אותה בעוד שתסמיני הגנגרנה הלכו והחריפו במהירות. הם החליטו להרדימה ונאלצו לקטוע את ידיה ורגליה, כך דווח בסוף השבוע בתקשורת בארה"ב. זה מקרה שני מסיבה דומה שהתרחש במדינה זו השנה.

הרופאים הסבירו כי האישה פיתחה תגובה חריפה באופן קיצוני לחיידק שברוק, בעת שכלבה ליקק אותה. החיידק זוהה  כ-capnocytophaga canimorsus. הוא גרם ל"התלקחות" מהירה של המערכת החיסונית עד שלא הייתה ברירה אלא לבצע את הקטיעה, זאת לאחר שהכרתה שבה אליה. קודם ששקעה במצב של חוסר הכרה עוד הספיקה להתלונן על כאבים חריפים בגפיים, צבע עורה השתנה במהירות לסגול ואובחן תחילתו של נמק. הרופאים סיפרו כי גם הבחינו שהזיהום התפשט לאף, לאוזניים ולפנים. ההליך הכירורגי היה לכן בלתי נמנע – נוכח הנזק שכבר נגרם – והוא נעשה כדי להציל את חייה, הסבירו רופאיה.

הרופאים מסרו כי זה מקרה המתרחש אחד למיליון. החיידק משגשג בפה של כלב ויכול לעבור לאדם דרך נשיכה או ליקוק כאשר הרוק מוחדר דרך שריטה או פצע פתוח אחר. מסיבה זאת חייבים חובבי כלבים ובעלי חיים אחרים המגדלים אותם בבתיהם לשטוף היטב ותכופות את ידיהם מיד לאחר שהם באים במגע עם חיות המחמד.

הליך ההחלמה בבית החולים, לאחר שמונה ניתוחים שעברה האישה, ספרית במקצועה, נמשך כמעט שלושה חודשים וזמן רב היא שהתה בטיפול נמרץ. עתה היא נמצאת בשיקום ומתאימים לה תותבות.

ה-CDC הזהיר בעבר חובבי כלבים וחתולים שלא לאפשר לחיות המחמד ללקק או לנשוך אותם עקב החשש מהחדרת מחוללי זיהום לגוף. עם זאת גם צוין שרוב האנשים הבאים במגע עם בעלי חיים אלו לא חולים עקב כך וכי זן החיידק שהוחדר בלקיקת הכלב לגופה של האישה מאוהיו, היה נדיר ואלים במיוחד - וכי הסיכון ממנו הוא בעיקר לאנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה או הוחלשה עקב טיפולים רפואיים כמו חולי סרטן או לאחר ניתוח להרחקת טחול.

אלו שיחלו בעקבות ליקוק של חיית מחמד הנושאת את החיידק הזה יפתחו תסמינים שילכו ויחמירו בתוך 5-3 ימים, לעתים מוקדם יותר. במקרים נדירים יפתחו אלח דם, ספסיס. 3 מכל 10 שיפתחו זיהום חמור באורח קיצוני – ימותו, כך על-פי נתוני ה-CDC.

זן החיידק שפגע באישה מאוהיו אותר בעבר ב-74% מהכלבים – אף זאת לפי נתוני ה-CDC. הזיהום מהחיידק איננו נמצא ברשימת המחלות שיש לדווח עליהם לרשויות בארה"ב. בדו"ח מ-2015 צוין שפחות מ-500 מקרים אושרו בבדיקות מעבדה מאז 1961. ההכרה בחיידק כ"זן חדש" נעשתה רק ב-1989.

נושאים קשורים:  חדשות,  חיידק אלים,  מחלות זואונוטיות,  כלב
תגובות