סקירה

טיפולים לפרקינסון מתקדם ולמצבי Wearing off של המחלה

עם התקדמות מחלת הפרקינסון, יעילות הטיפול התרופתי הפומי אינה מלאה. כיצד ניתן לסייע לחולי פרקינסון עם החמרת המחלה?

פרקינסון (אילוסטרציה)

מאת ד"ר מוניר אבו סנינה, המרכז להפרעות תנועה, בית החולים הדסה עין כרם abusnineh@hadassah.org.il

מחלת הפרקינסון, השנייה בשכיחותה מבין המחלות הדגנרטיביות אחרי אלצהיימר, פוגעת באופן קשה באיכות חיי החולים ובני משפחתם. למחלה גם השפעה כלכלית משמעותית על מערכת הבריאות, שהולכת וגוברת עם השנים. 1% מהאוכלוסיה מעל גיל 60 יפתח את המחלה והמספר עולה ל-5% לאחר גיל 85. לכן, טיפול אפקטיבי במחלה בכל שלביה הוא חשוב ביותר.

פרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית כרונית עם ביטויים תנועתיים (מוטוריים) ולא מוטוריים, כתוצאה מירידה משמעותית של הדופמין במוח.

הסיבות למחלה הן גנטיות וסביבתיות. הבנת הגנטיקה של המחלה מתקדמת בצורה מהירה מאוד, עם זיהוי של אזורים גנטיים ומוטציות פתוגניות במספר מכובד של גנים אשר קשורים למחלה. כך למשל, המוטציה בגין LRRK2 מאוד שכיחה בעולם, כאשר שכיחותה הגבוהה ביותר היא בקרב יהודים ממוצא אשכנזי וערבים ממוצא צפון אפריקני.

כידוע, הטיפול כיום במחלת פרקינסון הוא סימפטומטי בלבד, ואין ביכולתו להאט או למנוע את התפתחות המחלה. בשנים הראשונות של המחלה, התרופות, שניתנות בכדורים מספר פעמים ביום, יכולות לשפר את הסימפטומים הפרקינסוניים והשפעתן מורגשת כל היום.

מהו פרקינסון מתקדם?

עם התקדמות המחלה, יעילות הטיפול התרופתי הפומי אינה מלאה. מצב זה נקרא wearing off או דעיכה ביעילות. המטופל נמצא במצב OFF וחווה סימפטומים של רעד, נוקשות, איטיות וקשיי הליכה או קשיי יציבה באופן חמור יותר. כאשר קיימות פלקטואציות מוטוריות, כלומר מצבי OFF, ON ו-Wearing off מספר פעמים ביום, הדבר מחייב נטילה תכופה יותר של תרופות בכל יממה, כלומר החולה נמצא במצב פרקינסון מתקדם, וחולים במצב זה עלולים לפתח בנוסף תנועות לא רצוניות הנקראות דיסקינזיות, העלולות להיות טורדניות במיוחד.

חולי פרקינסון לאחר חמש שנות אבחון ויותר, עם תנודות מוטוריות ודיסקינזיה חמורה או מתונה, הסובלים מהפרעת הליכה, מאי שיווי משקל או מליקויים  קוגניטיביים ו\או תסמינים נוירופסיכיאטריים, נדרשים לטיפולים מתקדמים, שכן הטיפולים הקונבנציונליים לרוב אינם יעילים למצבם.

טיפולים לפרקינסון מתקדם

למטופלים שחווים סימפטומים אלה ימליץ הנוירולוג המומחה בהפרעות תנועה על טיפולים מתקדמים למחלת פרקינסון הכוללים גירוי מוחי עמוק DBS והזלפת תרופה דרך משאבה כגון דואודופה ואפוגו.

גם למטופלים שעדיין חווים שיפור תסמיני משמעותי בהשפעת הטיפול התרופתי אך סובלים מתקופות OFF קשות ו/או מדיסקינזיות טורדניות, על אף שינויים במינון וזמן נטילת התרופות, טיפול בגירוי מוחי עמוק או במשאבה עשויים להוות אפשרות טיפולית טובה עבורם.

בחירת הטיפול המתקדם המתאים נעשית על ידי הנוירולוג המומחה בהפרעות תנועה, ביחידות הפרעות תנועה בבתי חולים שונים בארץ, כולל בבית החולים הדסה עין כרם.

ניתוח DBS

חולים המתאימים לניתוח DBS נבחרים לאחר הערכת נוירוכירורג, הדמיה מוחית MRI, התייעצות עם נוירוכירורג המומחה בנוירוכירורגית פונקציונלית והערכה מקיפה על ידי נוירופסיכולוגית.

הניתוח נמשך בדרך כלל מספר שעות כאשר המטופל נשאר ער במרביתו. עבור רוב המטופלים, אלקטרודה אחת ממוקמת בכל צד של המוח, כאשר הראש מוחזק על ידי מסגרת במשך זמן הניתוח על מנת שהאלקטרודה תונח במקומה בגרעין STN או GPI בדייקנות. לאחר מכן, חוטים שמחוברים לאלקטרודות נמשכים מתחת לעור ומחוברים למכשיר דמוי קוצב הממוקם מתחת לעור בית החזה.

דואודופה - הזלפת לבודופה

לבודופה היא התרופה השכיחה ביותר בשימוש בחולי פרקינסון, ההופכת במוח לדופמין, ובשלבי המחלה המוקדמים ניתנת תמיד בכדורים. הטכנולוגיה החדשה LCIGי- Levodopa Carbidopa Intestinal Gel - מאפשרת כיום לתת את הלבודופה בהזלפה ישירה בצינורית לתוך המעי הדק, בעזרת משאבה המחדירה את התרופה לבודופה/קרבידופה בצורה של ג‘ל. ההזלפה מתבצעת לאורך כל היום על מנת למנוע דעיכה - OFF  ברמת התנועה ולמנוע פלקטאוציות מוטוריות.

משאבת הדופה הנוזלי לבודופה/קרבידופה בג‘ל למעי נישאת בתיק קטן ומחוברת בצינורית לצינור שהוחדר לקיבה ומשם למעי (גסטרוסטום), דרכו מוזלף הדופה הנוזלי למעי ומשם נספג לדם ומגיע למוח.

הטיפול בדiאודופה (LCIG) הינו טיפול ייחודי אשר קיים בארץ משנת 2009 ומיועד לכל חולה פרקינסון בשלב מתקדם כאמור לעיל.

הטיפול ב-LCIG, לפי מחקר GLORIA REGISTRY אשר כלל מעקב בן 24 חודשים של 375 חולים עם המשאבה ובדק את הבטיחות והיעילות של הטיפול, "גרם לשיפור מתמשך בתנודות מוטוריות, תסמינים לא מוטוריים במיוחד, שינה/עייפות, מצב רוח/קוגניציה ותחומים גסטרואינטסטינלים וכן איכות חיים בחולי PD מתקדמים במשך 24 חודשים". הטיפול הוא יעיל ובטוח.

אפוגו – הזרקת/ הזלפת אפומורפין

האפומורפין - תרופה מקבוצת הדופמין אגוניסט הפועלת על קולטני הדופמין במוח - קיים בנוזל ואינו פעיל בנטילה דרך הפה, אולם במתן בזריקה או בהזלפה תת עורית מתמשכת משפיע בדומה לדופמין ומשפר את התפקוד ומצבי OFF.

משאבת האפומורפין קטנה ונישאת על חגורה, מחוברת בצינורית למחט דקה (פריפרית) המוחדרת מדי בוקר במקום אחר בגוף אל מתחת לעור, ודרכה מוזלף האפומורפין אשר נספג לזרם הדם ומובל למוח.

המאמר מוגש בחסות חברת abbvie

נושאים קשורים:  סקירה,  מחלת פרקינסון,  דואודופה