אספירין

מצב השימוש באספירין בקרב מטופלים אפרו-אמריקאים

יש צורך במחקרים התערבותיים על מנת לעודד נטילת בטוחה ויעילה של אספירין במינון נמוך בקרב אוכלוסיית המבוגרים האפרו-אמריקאים

10.03.2021, 13:19
אספירין (אילוסטרציה)
אספירין (אילוסטרציה)

מידע אפידמיולוגי קיים מראה שונות בשיעורי המטופלים הנוטלים אספירין במינון נמוך כתלות בגזע המטופל. מחקר שהתפרסם ב-Journal of the American Board of Family Medicine בדק את תדירות, דפוס וקורולציות של נטילת אספירין בעקבות הוראת רופא או על פי שיקול עצמי. המחקר התמקד באוכלוסיית אפרו-אמריקאיי בגילאי 55 ומעלה.

בוצע מחקר חתך שעקב אחר כלל התרופות שנקנו [בין אם תרופות מרשם ובין אם לא] על ידי 683 אפרו-אמריקאים בדרום-מרכז לוס אנג'לס בקליפורניה. הם בדקו קשרים (קורולציות) בין אספירין במינון נמוך לבין; מאפיינים סוציו-דמוגרפיים, המשכיות מעקב רפואי, התנהגויות בריאות ומצבים רפואיים כרוניים שונים. בנוסף, בדקו את שיעורי נטילת אספירין במינון נמוך בעקבות המצת רופא אל מול שיעורי נטילת התרופה על דעת המטופל עצמו. ניתוח הנתונים נעשה על ידי רגרסיה לוגיסטית רב-משתנית על מנת לבדוק את הקשרים השונים לנטילת אספירין במינון נמוך.

תוצאות המחקר הדגימו כי 37% מהנבדקים נוטלים אספירין במינון נמוך. 60% מהם נטלו את התרופה על דעת עצמם, בעוד 40% נטלו בעקבות הוראת רופא. אינטראקציות משמעותיות בין אספירין במינון נמוך לבין תרופות קבועות אחרות אותם נטלו הנבדקים נמצאו ב-75% מהמשתמשים באספירין במינון נמוך. עם זאת, החוקרים ציינו כי לא היה הבדל מובהק בשיעורי האינטראקציות בין אלו שנטלו אספירין במינון נמוך עקב הוראת רופא לבין אלו שנטלו על דעת עצמם.

לא נמצא קשר בין מחלת מעי לבין נטילת אספירין. אבחון במחלת לב או בסוכרת נמצאו קשורים לשיעורים גבוהים יותר בנטילת אספירין. רק 50% מהחולים עם מחלה קרדיווסקולרית בעלי סיכון גבוה נטלו אספירין במינון נמוך- 38% מהם בעקבות הוראה ומרשם מרופא ו-62% נטלו על דעת עצמם. שליש מהחולים המחלה קרדיווסקולרית בסיכון נמוך בני 70 ומעלה נמצאו כמשתמשים באספירין.

מסקנות החוקרים היא כי הרבה אנשים אפרו-אמריקאים בגיל העמידה או בגיל השלישי, אשר יכולים למצוא תועלת בנטילת אספירין - לא עושים זאת. בנוסף נמצא כי רבים אשר נוטלים אספירין, כלל לא זקוקים לו. בהשוואה לאדם לבן (לא היספני), האדם השחור הוא בעל סבירות גבוהה יותר להיות מאובחן במחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב בשלבים מוקדמים של החיים. כתוצאה מכך, תפקיד ביצוע פעולות למניעה ראשונית - כולל נטילת אספירין במינון נמוך - באוכלוסיה זו היא חשובה לאין ערוך. כעת יש צורך במחקרים התערבותיים על מנת לעודד נטילת בטוחה ויעילה של אספירין במינון נמוך בקרב אוכלוסיית המבוגרים האפרו-אמריקאים.

מקור: 

Mohsen Bazargan et al. (2021) “Low-Dose Aspirin Use Among African American Older Adults” The Journal of the American Board of Family Medicine January 2021. Vol. 34, Issue 1, p. 132-143; doi.org/10.3122/jabfm.2021.01.200322

נושאים קשורים:  אספירין,  אפרו-אמריקאים,  מחלה קרדיווסקולרית,  מניעה ראשונית,  רפואת משפחה,  מחקרים
תגובות