חדשות

מהשבוע הבא: שוויון בפונדקאות לזוגות הומואים, טרנסג'נדרים וגברים יחידנים

שר הבריאות ניצן הורוביץ הציג היום חוזר מנכ"ל מעודכן ושוויוני לחוק הפונדקאות | נוסח החוק, המבוסס על פסיקת בג"ץ, ייכנס לתוקף ב-11 בינואר

שר הבריאות ניצן הורוביץ. "יום היסטורי למאבק הלהט״בי בישראל ולחברה הישראלית כולה". צילום: משרד הבריאות

הנוסח המעודכן של "חוק הפונדקאות", או בשמו הרשמי "חוק ההסכמים לנשיאת עוברים", המאפשר מעתה גישה שווה להליך זה גם לגברים יחידים, לזוגות הומואים ולכל אדם בישראל, הוצג היום (ג') על ידי שר הבריאות ניצן הורוביץ ומנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש. החוק ייכנס לתוקף ב-11 בינואר. הנוסח החדש מבוסס על פסיקת בג"ץ.

העדכון מופיע בחוזר מנכ"ל ועיקריו: יבוטלו ההגדרות "הורים מיועדים" ו"אם מיועדת יחידה" בסעיף 1 לחוק ההסכמים, כך שהחוק יפורש מעתה באופן שאיננו מדיר מהסדר הפונדקאות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין.

שר הבריאות הורוביץ, אמר: "זה יום היסטורי למאבק הלהט״בי בישראל ולחברה הישראלית כולה. אנחנו שמים סוף לעוול ולאפליה של שנים ומהפכת השוויון בפונדקאות יוצאת לדרך. כפי שהתחייבנו, החל מ-11 בינואר נאפשר גם לגברים יחידנים וגם לזוגות להטב"ים – בעצם לכל אדם בארץ – גישה שווה לפונדקאות".

עוד אמר השר: "חוזר המנכ"ל החדש בנושא הזה מעגן את פסיקת בג"ץ וקובע בפשטות את מה שהיה אמור להיות לגמרי מובן מאליו – שוויון. מעתה נתייחס לכל הורה ולכל משפחה באופן שווה. לכל אחד הזכות להורות – סטרייטים ולהט"בים, יחידים וזוגות. הרחבנו את הפרשנות ואני שמח לעדכן שגם טרנסג'נדרים יוכלו לגשת להליך פונדקאות בישראל.

"המאבק לשוויון, של הקהילה הגאה ושל כל אדם, הוא המאבק שלי. כשר הומו המכיר היטב את ההדרה והאפליה, הצבתי לעצמי כמטרה להפוך את משרד הבריאות לספינת הדגל של זכויות האדם והשוויון. מערכת הבריאות הישראלית נהיית לאחת המתקדמות ביותר בעולם ביחסה ללהט"ב ולכל אדם. זו גאווה גדולה. יש עוד הרבה עבודה לפנינו במאבק לשוויון מלא אבל רגעים שכאלה הם בדיוק מה שנותן לי ולכולנו כוח להמשיך".

עתה יש לפרש את יתר הוראות "חוק ההסכמים" והוראות רלבנטיות שבחוק תרומת ביציות, תש"ע – 2010, בהתאם לעיקרון השוויון ועל פי שתי אמות מידה: יש להימנע מפרשנות העומדת בסתירה לזכות לשוויון ולזכות להורות אשר תחסום את גישתם של בני זוג מאותו המין וגברים יחידים להתקשר בהסדר. יש להחיל את הוראות ההסדר במידת האפשר ובשינויים המחויבים באופן שוויוני.

התיקון וביטול ההגדרות מותיר את מכלול ההסדרים הקבועים ב"חוק ההסכמים" וב"חוק תרומת ביציות" על כנם, והרחבת הגישה להסדר הפונדקאות בישראל איננה שוללת את התכלית של הסדרת הליך הפונדקאות בישראל או את תכליתו הרפואית ביחס לנשים. בהתאם לכך הנחיות הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים והטפסים המשמשים לפניה לוועדה תוקנו ועודכנו גם הם בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון והשינויים שפורטו בחוזר המנכ"ל.

נושאים קשורים:  חוק הפונדקאות,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
04.01.2022, 16:08

אפה הגענו !