מחקרים

הפסקת שימוש בסיגריות רגילות ומעבר לחלופות ללא בעירה מפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם

מחקר בקוריאה שמומן על ידי שירותי הבריאות והרווחה סקר למעלה מ-5 מיליון גברים מעשנים במדינה. איגוד הקרדיולוגיה האמריקאי: "מדובר במחקר חשוב שממצאיו דורשים מחקרים נוספים, לרבות בקרב נשים"

שימוש בסיגריית אידו אלקטרונית. צילום: שאטרסטוק

מחקר קוהורט ארצי שנערך בקוריאה בדק את ההשפעות הרובדיות של הפסקת השימוש בסיגריות בוערות ומעבר לחלופות ומוצרי טבק ללא בעירה ביחס לסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית.

המחקר, מהגדולים והמקיפים בתחומו, כלל אוכלוסייה של מעל 5 מיליון גברים דרום קוריאנים אשר עברו בשתי תקופות זמן (2014-15 ולאחר מכן ב-2018), בדיקות סקר מקיפות אשר נלקחו מתוך שירות ביטוח הבריאות הממלכתי. המחקר מומן על ידי משרד הבריאות והרווחה של דרום קוריאה.

הקבוצות שנבדקו היו:

 • מעשני סיגריות בעירות.
 • נגמלים אשר לא מעשנים כלל (כולל חלופות) אשר חולקו לפחות מ-5 שנים ומעל 5 שנים הפסקה.
 • משתמשים אשר שילבו בין סיגריות רגילות לחלופות.
 • משתמשים אשר החלו כמעשנים ועברו באופן מלא לחלופות במשך המחקר אשר חולקו לפחות מ-5 שנים ומעל 5 שנים.

נקודות סיום המעקב אחר מטופלים היו:

 • אירוע ראשון של תחלואת לב כלי דם.
 • מוות.
 • תאריך סיום כולל למחקר - 31/12/2019.

נעשה שימוש בכלים סטטיסטים על מנת להעריך את הסיכון לתחלואה בקרב בקבוצות השונות ובהתאמה לשינויים בצריכת ניקוטין עפ"י אפיון הקבוצות.

תוצאות המחקר:

 1. בהשוואה למעשני סיגריות בוערות, שילוב של סיגריות בעירות וחלופות ומשתמשים בסיגריות רגילות שעברו (בטווח הקצר) לחלופות היו לנבדקים סיכוי נמוך יותר לפתח תחלואת לב וכלי דם.
 2. מתוך כלל הקבוצה, אלה שעישנו סיגריות בעירות והפסיקו צריכת ניקוטין מלאה (גמילה מלאה) הראו סיכון נמוך יותר מאלו שעברו לחלופות לאחר עישון של סיגריות בעירות. והדבר נראה הן בקבוצות קצרות הטווח (של מהפסקה או מעבר לחלופות) וכן בקבוצה ארוכת הטווח.

מסקנות המחקר:

 1. מעשנים העוברים לחלופות חשופים לסיכון מופחת למחלות לב ולכלי דם.
 2. מעשנים שיגמלו באופן מלא (ללא שימוש בחלופות) חשופים לסיכון מופחת עוד יותר, מאשר אלו שעברו לחלופות.

החוקרים הגיעו למסקנה כי מעבר של מעשני סיגריות רגילות לשימוש בחלופות עישון ללא בעירה, כמו חימום טבק או אידוי (Noncombustible Nicotine or Tobacco Product) היה קשור בסיכון נמוך יותר למחלות קרדיווסקולריות מאשר המשך עישון של סיגריות בוערות (Combustible Cigarettes).

גמילה מוחלטת מעישון, ללא מעבר לחלופות היא עדיפה כמובן, מאחר ואלו הממשיכים להשתמש בחלופות עלולים להיות בסיכון גבוה יותר בעתיד, וזאת בהשוואה לאלו שהפסיקו באופן מלא.

המחקר פורסם במספר אתרים רפואיים גדולים ביניהם PubMed, Circulation ואחרים. האיגוד הרפואי האמריקאי לקרדיולוגיה (American College of Cardiology), אשר גם פרסם את המחקר, טוען שמדובר במחקר חשוב אשר על פי ממצאיו אפשר לטעון שחלופות עישון ללא בעירה (NNTP) עשויות להיות אופציה בהפחתת נטל התלות בסיגריות.

האיגוד קורא לעריכת מחקרים נוספים כדי לאשר את הממצאים גם בקרב נשים, וכדי לקבוע את ההשפעה של החלופות השונות, לרבות מוצרי אידוי ניקוטין (NVPs - Nicotine Vaping Products) ומוצרי טבק לחימום (HTPs - Heated Tobacco Products).

מקור:

Combined Associations of Changes in Noncombustible Nicotine or Tobacco Product and Combustible Cigarette Use Habits With Subsequent Short-Term Cardiovascular Disease Risk Among South Korean Men: A Nationwide Cohort Study
Seulggie Choi, MD, Kiheon Lee, MD, PhD, Sang Min Park, MD, PhD, MPH

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  סיגריות,  מוצרי טבק,  מחלות לב וכלי דם,  ניקוטין,  תחלואה קרדיווסקולרית