מחקרים

מוצרי טבק מחוממים: האם הם בטוחים לשימוש ומהי תרומתם להפסקת העישון?

מטא אנליזה חדשה סקרה את היעילות והבטיחות של חימום טבק, ובדקה האם הוא תורם להפחתת העישון

28.09.2022, 12:10
שימוש בסיגריית אידוי אלקטרונית. אילוסטרציה

מטרתם של מוצרי טבק מחוממים היא לחמם טבק מבלי לשרוף אותו או לייצר עשן. בשנת 2016, מכשיר אלקטרוני בשם IQOS שוחרר לשוק, ובעקבות זאת הפופולריות של מוצרים אלו זינקה ביפן. כיום המוצרים זמינים במדינות רבות, אך נותרו שאלות בנוגע להשפעתם על עישון סיגריות ועל בריאות המעשנים. שאלות אלו עמדו בבסיס מחקר מטא-אנליזה מקיף שפורסם בספריית קוקרן (The Cochrane Library) ובחן את ההשלכות והסיכונים של חימום טבק בהשוואה לעישון סיגריות רגילות (בוערות). המחקר, בהובלת חוקרת ממחלקת מדעי הבריאות לטיפול ראשוני באוניברסיטת אוקספורד, סקר 13 מחקרים מדעיים עם למעלה מ-2,600 אנשים שנערכו ביפן, ארה"ב, פולין, בריטניה ודרום קוריאה.

בניסויים נבחנו מעשני סיגריות בהווה אל מול מעשנים בעבר שעברו להשתמש במוצרי טבק מחוממים בלבד, או שהפסיקו לעשן לחלוטין. המסקנה המרכזית של המחקר הינה שבקרב אנשים שעברו מעישון סיגריות רגילות לצריכת טבק מחומם נמצאו רמות חשיפה נמוכות יותר לכימיקלים מזיקים מאשר אלה שהמשיכו לעשן. החשיפה הנמוכה יותר מתייחסת בין השאר למספר חומרים מזיקים הקשורים לסרטן, מחלות לב ובעיות נשימה. המחקר מצביע על כך שייתכן שמעבר לחימום טבק יכול להפחית את הסיכויים לפתח מחלות אלו וכן לתרום להפסקת עישון או להפחתת הנזקים הנגרם מעישון סיגריות רגילות, וזאת מבלי למשוך אנשים שעד כה לא עישנו כלל.

החוקרים מוסיפים הסתייגות כי נדרש מחקר נוסף כדי לחזק את הוודאות, וזאת מכיוון שלוקח זמן לאנשים לפתח מחלות הקשורות לטבק ומאששים את הסיכונים בעישון של סיגריות רגילות, הנובעים משאיפת הכימיקלים הרעילים המיוצרים על ידי הליך הבעירה של הטבק.

המחקר נעשה באופן עצמאי, בסיוע מועצות למחקר וחדשנות בבריטניה, המחלקה לבריאות ושירותים חברתיים, ומכוני מחקר ומדע נוספים. הסקירה כללה שני מחקרים עצמאיים, כאשר אחד מהם במימון מענקים ממשלתיים, ו-11 מחקרי RCT שמומנו על ידי חברות טבק וחברות המייצרות מוצרים חלופיים, כולל הערכת אמינותם של המחקרים ובדיקת הסיכונים להטייה.

מקור:

 Heated tobacco products for smoking cessation and reducing smoking prevalence - Tattan-Birch, H - 2022 | Cochrane Library

נושאים קשורים:  מחקרים,  "יום ללא עישון",  מוצרי טבק,  IQOS,  אידוי,  עישון,  סיגריות,  טבק