חדשות

פנילפרין לטיפול בהצטננות חסר תועלת ואינו טוב יותר מפלצבו

כך קבע פאנל יועצים ל-FDA לאחר סקירת מחקרים שבעקבותיה הגיע למסקנה: "משחרר הגודש", הרכיב הנפוץ בתרופות רבות ללא מרשם המיועדות לטיפול בהצטננות, אינו יעיל

תרופות. אילוסטרציה

פאנל יועצים למינהל המזון והתרופות האמריקאי הסכים בשבוע שעבר כי פנילפרין, הרכיב הנפוץ בתרופות רבות ללא מרשם המיועדות לטיפול בהצטננות ונחשב למשחרר גודש, אינו יעיל. כעת ייאלץ המינהל להחליט אם להסיר את המוצרים מהמדפים.

אם ה-FDA יורה על הסרת המוצרים מהמדפים, תרופות נפוצות רבות להצטננות ושפעת, ביניהן טיילנול, עלולות להיות בלתי זמינות עד שהיצרניות ישנו את הרכבי התרופות. כך מדווח New York Times.

פקידי ה-FDA נוהגים בדרך כלל לקבל את המלצות הפאנלים המייעצים, אם כי לא תמיד, וייתכן שיחלפו כמה חודשים עד שתתקבל החלטה סופית. בנוסף, ניתן לערער על הממצאים, להאריך כל מהלך לפני החלפת מוצרים או הסרת מלאי מסוים מהחנויות.

בינתיים, המומחים ממליצים לצרכנים שלא לזרוק את התרופות. למרות שיועצי מינהל המזון והתרופות החליטו שפנילפרין אינו פועל להקלה על גודש באף כשהוא נלקח פומית, הוא אינו מסוכן והמוצרים עדיין מכילים מרכיבים נוספים המקלים על תסמיני הצטננות.

המלצת הפאנל המייעץ באה בעקבות סקירת מחקרים קיימים שבעקבותיהם הגיעו היועצים למסקנה שפנילפרין חסר תועלת ואינו טוב יותר מפלצבו.

בכל עונת הצטננות ושפעת, מיליונים משתמשים במוצרים להקלה על הצטננות וגודש באף, חלקם במשך עשרות שנים. פנילפרין, "מסיר הגודש", נמצא בלפחות 250 מוצרים. קיימים שני נוגדי גודש אוראליים עיקריים על המדפים, פנילפרין ופסאודואפדרין. לפי תקנים ישנים של ה-FDA, פנילפרין, שמכווץ כלי דם במעברי האף, נחשב זה מכבר בטוח ויעיל.

תרסיסים לאף המכילים פנילפרין עדיין נחשבים ליעילים, כמו גם כשמשתמשים בו בניתוח או להרחבת אישונים. תרסיסים לאף המכילים מרכיב נוסף, אוקסימטזולין, יעילים אף הם לאף סתום.

נושאים קשורים:  פנילפרין,  תרופות,  ה-FDA,  הצטננות,  חדשות
תגובות