ישראל במלחמה

ב"כללית" מזהירים: בגלל הוצאות המלחמה נגיע בקרוב לחדלות פירעון

מנכ"ל הכללית פנה לשר הבריאות בבקשה לסיוע | עלויות המלחמה של הקופה נאמדות בכ-500 מיליון שקל, בנוסף לגירעון הקופה לשנת 2023 בסך 3.2 מיליארד שקל

פינוי פצוע למרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. צילום: דודו גרישפן/ פלאש 90

קופת חולים כללית מתריעה כי היא עלולה להגיע לחדלות פרעון כבר בתחילת 2024. כך מדווח אדריאן פילוט בכלכליסט.

על פי הדיווח, שיגר מנכ"ל הקופה אלי כהן מכתב לשר הבריאות אוריאל בוסו ובו כתב כי עלויות המלחמה של הקופה נאמדות בכ-500 מיליון שקל, שהם הוצאה חד פעמית ובלתי צפויה, המצטרפת לגירעון לשנת 2023 בסך 3.2 מיליארד שקל.

בדיון במצבן הפיננסי של קופות החולים השבוע בוועדת הבריאות של הכנסת נמסר כי קופות החולים מוציאות בחודש לחימה כ-200 מיליון שקל הוצאות חריגות, וזאת בנוסף לגירעון התקציבי הגדול שלהן.

כמה מהסיבות שמנה כהן להוצאות החריגות כוללות את הזינוק בעלויות של המרכז הרפואי סורוקה שאליו הגיעו רוב הפצועים בשבוע הראשון מאז המתקפה, הצורך להכין את בתי החולים של הקופה בדרום, הגידול בשירותים שעברו לקהילה בשל הפסקת הפעילות האלקטיבית בבתי החולים, הגדלת המענה הטלפוני למבוטחים ומענה רפואי למפונים, עיבוי מערך הסייבר ועוד. כל ההוצאות החריגות הללו גרמו להוצאה בלתי צפויה והקופה לא שופתה עד כה.

בנוסף, הדיון שאמור היה להתקיים לקראת סוף השנה בנוגע להסכמי הייצוב של הקופות לשנים 2024-2026 על ידי משרדי האוצר והבריאות לא התקיים. כהן, על פי הדיווח, ביקש במכתבו לשר בוסו להתרכז בסיוע נקודתי: "תמוהה בעיני וגם תלושה מהמציאות הדרישה של אגף התקציבים באוצר לדון בהסכם הייצוב עד וכולל 2026". הוא ציטט מדברי פקידי אגף התקציבים שאמרו בדיון בוועדת הכספים השבוע כי לא ניתן בעת הזו לגבש את התמונה הפיסקאלית המלאה לשנת 2024.
"על רקע חוסר הוודאות לגבי משך הלחימה והשפעותיה על המצב הכלכלי של המשק הישראלי, בטוחני כי אם נציגי האוצר לא יודעים לגבש תמונה פיסקאלית לשנת 2024, שאר המשק אינו יודע מה יהיה ב-2024, ובוודאי שלא מה יהיה ב-2025 וב-2026", טען כהן.

נושאים קשורים:  שירותי בריאות כללית,  ישראל במלחמה,  חדלות פירעון,  תקציב,  חדשות,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
03.11.2023, 09:24

אל דאגה, כפי שהיה בפעמים קודמות, משרדי הבריאות והאוצר לא יתמכו ואנחנו בכללית נשאר עם הגרעון. רוב מפוני הדרום שייכים לכללית [וגם חלק ניכר ממפוני הצפון]. הקופות ובעיקר הכללית התארגנו הרבה לפני משרד הבריאות למתן מענה בקהילה זה עלה ויעלה הרבה כסף, אבל לא ברור שהשר מבין בכלל על מה מדובר. הרי מבחינתו, אנחנו הרופאים בוגדים שיש לפגוע בנו. אם היה מדובר בלאומית, שלה רק מפונים מעטים, יתכן שהייתה התעוררות במשרדי הממשלה.

03.11.2023, 11:13

תסתדרו.... תצמצמו במנהלה המיותרת.... קצת פחות שלטים. תעסיקו טאלנט יותר זול בפרסום....