דעות

די לבזבוז הכסף על ביטוחים מיותרים: השבוע ביטלתי את השב"ן שלי

המסקנה: השב"ן, שאותו מציעות קופות החולים, הוא מוצר שאינו מסייע לי מבחינה בריאותית | השירותים בביטוח הפרטי, לעומת זאת, נותנים מענה מלא ביחס לשירותי השב"ן, ללא צורך לשלם תוספות והשתתפויות עצמיות

20.02.2024, 10:42
"אם הניתוח שעברתי באמצעות הביטוח הפרטי היה מתבצע באמצעות השב"ן, הייתי נדרשת להשתתפות עצמית של כ-8,000 שקל וגם לעלות השתתפות עצמית ליעוץ טרם הניתוח" (צילום: אילוסטרציה)

השבוע ביטלתי את השב"ן שלי, כלומר את שירותי הבריאות הנוספים שקופות החולים מפעילות. ביטלתי את השב"ן כי הגעתי למסקנה, אחרי אין ספור פגישות, שיחות ובדיקות, שאני משלמת לשווא על מוצר שכלל לא מסייע לי מבחינה בריאותית.

לכולנו יש ביטוח בריאות ממלכתי שמעניק לנו את הזכות להשתמש בשירותי מערכת הבריאות הציבורית, למשל קופת חולים או בית חולים ציבורי. שירותי הבריאות הציבוריים ממומנים בעיקר מהכסף שאותו אנחנו משלמים מתלוש המשכורת שלנו.

כאשר אנחנו נדרשים לרופא מומחה או רופא משפחה, אנחנו פונים לקבל את השירות מקופת החולים. לאורך השנים סל הבריאות מתייקר וההיצע קטן. שירותי הבריאות הנוספים (שב"ן) מופעלים על ידי קופת החולים שלנו וכל אחד רשאי לרכוש אותם. הם אמורים להרחיב את ההיצע, כמובן בתשלום נוסף. אופציה נוספת היא לרכוש ביטוח מסחרי של אחת מחברות הביטוח.

היכולת של מערכת הבריאות הציבורית לסייע באופן מיידי עבור ניתוחים שאינם מצילי חיים יחסית נמוכה. אז למה לשלם לביטוח נוסף של אותו גורם? אין סיבה לשלם פעמיים על אותו שירות

רבים, ואני הייתי ביניהם עד השבוע האחרון, משלמים לשירותי הבריאות הנוספים וגם לביטוח המסחרי. הסיבה שמנחה את משלמי כפל הביטוחים היא המחשבה המוטעית שהשב"ן מממן טיפולים שלא קיימים במערכת הבריאות הציבורי או בביטוח המסחרי. בנוסף, הביטוח הפרטי שלי מתחייב לאספקת שירותים ידועים וברורים מראש, בהם בחירת רופא מטפל מכלל הרופאים בישראל, בעוד השירותים בשב"ן מאפשרים רשימת שירותים והשתתפויות עצמיות שנקבעות ומשתנות על פי תקנון ולא בהתאם לחוזה סגור וקבוע.

לפני שבע שנים הכרתי את מערכת הבריאות מקרוב. ביום בהיר אחד נדרשתי לעזרה רפואית שדרשה התחככות מיידית עם הביורוקרטיה הבריאותית בישראל. להפתעתי, גיליתי כי "אחת ממערכות הבריאות הטובות בעולם" מחזיקה כוח אדם רפואי מהמדרגה הראשונה אבל המערכת חולה כמעט כמוני. למזלי, ביטחתי את עצמי מבעוד מועד בביטוח מסחרי. הביטוח הנוסף דרך קופת החולים (שב"ן) לא נתן לי מענה מספק. בעזרת הביטוח המסחרי, בתוך חודשיים הייתי אחרי הניתוח במקום להמתין תשעה חודשים במערכת הבריאות הציבורית.

השירותים בביטוח הפרטי נותנים מענה מלא ביחס לשירותים שמציע השב"ן, ללא צורך לשלם תוספות והשתתפויות עצמיות. לדוגמה, הניתוח שעברתי באמצעות חברת הביטוח לא נדרש לעלות נוספת מעבר לתשלום החודשי. אם הניתוח היה מתבצע באמצעות השב"ן, הייתי נדרשת להשתתפות עצמית של כ-8,000 שקל וגם עלות השתתפות עצמית ליעוץ טרם הניתוח.

לאורך השנים שילמתי לשב"ן מעל 30 אלף שקל וכמעט ולא השתמשתי בו, למעט טיפולי שיננית אחת לשנה, שנלוו להשתתפות עצמית לא נמוכה. בנוסף, שילמתי גם לביטוח מסחרי שבו השתמשתי ולא נדרשתי להשתתפות עצמית מעבר לתשלום החודשי הקבוע

מאז הניתוח עברו כמה שנים בהן עברתי תהליך של התפקחות. הבנתי כי היכולת של מערכת הבריאות הציבורית לסייע לי באופן מיידי עבור ניתוחים שאינם מצילי חיים יחסית נמוכה - אז למה לשלם לביטוח נוסף של אותו גורם? הבנתי גם שאין סיבה לשלם פעמיים על אותו שירות.

לאורך השנים שילמתי לשב"ן מעל 30 אלף שקל וכמעט ולא השתמשתי בו, למעט טיפולי שיננית אחת לשנה, שנלוו להשתתפות עצמית לא נמוכה. בנוסף, שילמתי גם לביטוח מסחרי שבו השתמשתי ולא נדרשתי להשתתפות עצמית מעבר לתשלום החודשי הקבוע. אז החלטתי להפסיק לבזבז את הכסף שלי על רכישת ביטוחים מיותרים.

אודה כי ביטול השב"ן היה עבורי אתגר. די פחדתי. אבל מרגע שבדקתי את נתוני השימוש וגיליתי שאני משלמת עבור שירות ממנו איני מקבלת דבר בתמורה, כל שנותר הוא להתחיל בהליך ביורוקרטי של ביטול השב"ן מול קופת החולים.

חשוב להדגיש, ביטול השב"ן התאים לי ויכול להיות שפחות יתאים לאחרים, אבל כדאי מאוד לכולנו לבחור היטב את הביטוח הרפואי הנוסף שמתאים לנו ולא לפעול כעדר.

הכותבת סיגל משהיוף היא מנכ"לית ארצ"י – ארגון הרופאים העצמאיים

נושאים קשורים:  שב"ן,  ביטוחי בריאות,  חדשות,  דעות,  שירותי בריאות
תגובות
אנונימי/ת
21.02.2024, 19:24

החלטה נבונה בהחלט. למי שיש ביטוח פרטי, שמכסה הרבה יותר, השב״ן אינו כפל ביטוח, אלא הוצאה מיותרת!

21.02.2024, 23:46

מאד מוזרה לי המסקנה. נדמה לי שביטוח השבן עולה הרבה פחות ומקנה הטבות מרחיקות לכת ברפואה משלימה, בתרופות שאינן בסל, בייעוצים משלימים בהסדר. בביטוח רפואי פרטי משלמים על כל רכיב בנפרד והרבה יותר, לא?

אנונימי/ת
22.02.2024, 09:24

רשימת הרופאים שבהסדר עם השב"נים מצומצמות ביותר, הן מכיוון שלרופאים משתלם פחות לעבוד איתם, והן בגלל שיקולים של הקופות. ההחזרים בשב"ן נמוכים משמעותית מאלה שבביטוחים הפרטיים, ובפרטי רחבים יותר.
השורה התחתונה, אלה נבלה ואלה טרפה, אך הפרטיים פחות גרועים.

אנונימי/ת
25.02.2024, 13:59

יש למחיר המופחת-מחיר בהשתתפויות עצמיות מופקעות ובהתחייבות "על הקרח" שהשב"ן יכול לשנות מתי שרוצה אחרי אישור של השר.
לדוגמא - רק לאחרונה הפחיתו בקופת חולים מאוחדת את הכיסוי בהשתלות בחו"ל בשב"ן.

אפשר לקרוא לשב"ן ביטוח? לא בטוח..

אנונימי/ת
22.02.2024, 09:44

מעניין מאוד. אבל לא ציינת כמה עלה לך הביטוח המסחרי. יתכן שמי שמחזיק ביטוח פרטי באמת לא צריך שב"ן, אבל העלויות המאוד גבוהות של ביטוח בריאות פרטי - עושות אותו 'רפואה לעשירים'. לרוב האנשים אין כסף לשלם עליו...

המאמר מגמתי של בעלת עניין. יש לשב"ן בעיות שבכלל המאמר לא נוגע בהן. נחוצה רפורמה אבל בינתיים אין ביטוח זול יותר עבור שירותים רבים. חלקם פשוטים, אבל חשובים לא פחות מניתוחים (מדרסים, מכשירי שמיעה ועוד..)

אנונימי/ת
22.02.2024, 20:39

נראה לי שהכותבת לא ממש בענינים. ראשית גם בביטוח הפרטי הביטוחים החדשים מלפני כמה שנים גם עובדים רק עם רופאים לפי רשימה קבועה מראש. והמחיר עם הגיל הופך להזוי.

אנונימי/ת
25.02.2024, 13:54

לא הבנתי את הטענה שלך, אתה טוען ששווה לשמור על כיסוי כפול כי משלמים יותר בביטוח הפרטי?
או שאתה מתכוון ששווה לבטל את הביטוח של חברת הביטוח ולקבל שירות בחסר עם השתתפויות עצמיות גבוהות וסיכוי לביטול הכיסוי על פי גחמות מובילי המערכת?

אמירה מוזרה לטעמי.

23.02.2024, 17:25

מגמתי,חסר פרט עיקרי כמה שלמת עבור הביטוח הפרטי במהלך השנים