סקירה

מהם אתגרי ההדמיה באבחון מוקדם של SpA?

אבחון בזמן ובאופן מדויק של axSpA חיוני כדי להבטיח שהמטופלים יקבלו את הטיפול המתאים ביותר עבורם. הדמיה משמשת כלי חיוני בהערכה מקיפה של אנשים החשודים כסובלים מ-axSpA

אבחון מוקדם של axSpA הוא אתגר גם בימינו, עם עיכוב ממוצע של עד 7 שנים מהופעת התסמינים הקליניים הראשונים ועד האבחנה הסופית. אתגר מרכזי באבחון PsA הוא ההטרוגניות של התצוגה הרנטגנית. על מנת להתגבר על אתגרים אלו, היכרות עם ממצאי ההדמיה של מחלות ראומטיות שונות היא המפתח לביצוע אבחון מוקדם ומדויק המאפשר את התחלת אסטרטגיית הטיפול המתאימה ביותר.

מספר כלי הדמיה זמינים, כולל רדיוגרפיה ו-CT, המתארים נזק מבני, ו-US ו-MRI המסייעים להעריך את גודל וחומרת הנגעים הדלקתיים הפעילים. הקיצור "ABCDES" יכול להיות כלי שימושי בגישה האבחונית של מחלות ראומטיות דלקתיות:

AיAlignment, יש לשים לב לתת-פריקות, פריקות, אנגולציות ונטייה של המפרקים.

BיBone mineralization & Bone production, יש להעריך את המינרליזציה של העצם ואת ייצור העצם בעזרת נוכחות של דפוס טרבקולרי, הרס ונוכחות של נגעי עצם.

CיCartilage changes and Calcification - יש להעריך מרווחי מפרקים על מנת להעריך שינויים בסחוס, כולל JSN, והסתיידות של רקמות רכות באזורים periarticular, גידים וסחוסים.

DיDistribution, יש לבדוק אם יש שינויים בעצמות ובמפרקים, בין אם באופן חד-צדדי/דו-צדדי ובין אם סימטרי/אסימטרי.

EיErosions, הערכת השחיקה, כמו גם הדפוס והפיזור שלה, חשובה במיוחד. הערכה זו צריכה לכלול בדיקה של שינויים בשוליים, במרכז או באזור ה-periarticular.

SיSoft tissue swelling, יש להעריך נפיחות של רקמות רכות ואת דפוס השינויים. יש לחפש שינויים מוקדיים, מפוזרים, סימטריים/ אסימטריים ושינויים lumpy-bumpy.

ניתן להשתמש בשיטה זו כדי להבדיל בין מחלות ראומטיות דלקתיות רבות באמצעות הדמיה. בין הדוגמאות ניתן לכלול הבחנה בין PsA ו-RA, לבין PsA ו-axSpA.

האבחנה המבדלת של PsA מ-RA חשובה מכיוון שההבחנה בפתוגנזה הבסיסית ובתגובה לטיפול מתורגמת לתוצאות קליניות שונות באופן מהותי. מאפיינים אופייניים שנראים בהדמיה היקפית ב-PsA ו-RA:

בנוסף, גם אבחנה מבדלת של axSpA מ-axPsA ניתנת להערכה בעזרת מאפיינים רדיוגרפיים:

אבחון בזמן ובאופן מדויק של axSpA חיוני כדי להבטיח שהמטופלים יקבלו את הטיפול המתאים ביותר עבורם. הדמיה משמשת כלי חיוני בהערכה מקיפה של אנשים החשודים כסובלים מ-axSpA.

TALTZ INDICATIONS IN ISRAEL: Plaque psoriasis: Taltz is indicated for the treatment of moderate to severe plaque psoriasis in adults who are candidates for systemic therapy. Psoriatic arthritis: Taltz, alone or in combination with methotrexate, is indicated for the treatment of active psoriatic arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drug (DMARD) therapies. Axial spondyloarthritis: Ankylosing spondylitis (radiographic axial spondyloarthritis) - Taltz is indicated for the treatment of adult patients with active ankylosing spondylitis who have responded inadequately to conventional therapy. Non-radiographic axial spondyloarthritis - Taltz is indicated for the treatment of adult patients with active non-radiographic axial spondyloarthritis with objective signs of inflammation as indicated by elevated C-reactive protein (CRP) and magnetic resonance imaging (MRI) who have responded inadequately to nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs). For full information see MOH approved PPI

מקורות:

1. Kiil RM, et al. Arthritis Res Ther 2022;24:75.
2. Khmelinskii N, et al. Front Med 2018;5:106.
3. Crespo-Rodríguez AM, et al. Insights Imaging 2021;12:121.
4. Ezzati F, Pezeshk P. Diagnostics 2022;12:2134.
5. Kluckman ML, et al. Contemp Diag Radiol 2021;44:1–7.
6. Merola JF, et al. RMD Open 2018;4:e000656.
7. Shiraishi M, et al. RadioGraphics 2020;40:1339–54.
8. Lopez-Medina C, Ziade N. Mediterr J Rheumatol 2022;33(Suppl 1):142–9.

PP-LR-IL-0039

בחסות חברת

נושאים קשורים:  סקירה,  axSpA,  אבחון מוקדם,  הדמיה