חדשות

אושר: קופות החולים יורשו להנפיק אישור מחלה קצר ללא חתימת רופא

אושרו תקנות משרד העבודה להנפקת אישורי מחלה דיגיטליים לעובדים ללא ביקור אצל רופא | תעודות "מחלה קצרה" יוגבלו לעד ארבעה ימים בתוך שבעה ימים רצופים ולעד עשרה ימים בשנה

אינטראקציה ברשת בין רופא ומטופל
אחד מכל עשרה ביקורים אצל רופא (במרפאה או מרחוק) הוא לצורך קבלת אישור מחלה. אילוסטרציה

קופות החולים יורשו לראשונה להנפיק אישור מחלה קצר למבוטחים ללא חתימת רופא. במקרה של חשש לאמינות האישור, מעסיקים יורשו לזמן את העובד לבדיקה, על חשבונם.

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ ישראל אייכלר אישרה היום (ב') את תקנות משרד העבודה הנוגעות להנפקת אישורי מחלה דיגיטליים לעובדים ללא ביקור אצל רופא. על פי התקנות, תעוגן בתקנות האפשרות הקיימת בנהלים להנפקת אישור מחלה קצרה על ידי רופא ללא ביקור. בנוסף, נקבע לראשונה כי עובד יהיה רשאי להציג תעודת מחלה קצרה שניתנה על ידי קופת החולים שלא בחתימת רופא. תעודות מחלה אלו (מחלה קצרה) יוגבלו לעד ארבעה ימים בתוך שבעה ימים רצופים, עד ארבע פעמים בשנה ועד עשרה ימים בשנה בסה"כ.

נציגי קופות החולים שלקחו חלק בדיונים תמכו בתיקון, שיפנה רופאים מעיסוק באישורי מחלה, הגוזל היום חלק ניכר מזמנם. כמו כן, לבקשת נציגי המעסיקים, הודיעו הקופות שידאגו להטמיע את המגבלות הכמותיות על אישורי המחלה הקצרה במערכות שלהן, כדי למנוע מצב בו המעסיקים ידרשו לספור ולבחון את העמידה של כל עובד בכללים.

בדיון הקודם בתקנות ביקשו נציגי המעסיקים ליצור מנגנון שיאפשר להם לבדוק או לערער על אישורי מחלה שהונפקו ללא חתימת רופא, בשל תופעה גוברת לדברם של ניצול לרעה של ימי מחלה על ידי עובדים. כדי לתת מענה לסוגיה הוחלט להרחיב מנגנון שקיים כיום לגבי אישורי מחלה שאינם מטעם קופת החולים, ולאפשר למעסיק לזמן עובד לבדיקה מטעמו במצב בו הוא חושש שאישור מחלה שהונפק על ידי הקופה ללא חתימת רופא איננו אמין.

נושאים קשורים:  ימי מחלה,  אישור מחלה,  קופות חולים,  משרד העבודה,  חדשות,  מחלה קצרה
תגובות
אנונימי/ת
10.06.2024, 21:29

נבזות של קופות החולים.הכל כדי לפגוע ברופאים

אנונימי/ת
11.06.2024, 06:23

תגובה מאוד מוזרה...
א. ההחלטה בכלל לא של קופות החולים אלא של ועדת העבודה של הכנסת. מדובר בשינוי תקנה ולכן סביר שמי שיהיה חתום על זה הוא שר העבודה.
ב. אם כבר יש פגיעה אז היא במעסיקים ולא ברופאים. מהרופאים זה דווקא יוריד הרבה בלבולי מח.